top of page
  • Zdjęcie autoraDorota Kowalska

Rasy koni w polo

Jeżeli zdarzyło Ci się oglądać wyścigi konne, konkursy ujeżdżenia, coraz bardziej popularne w Polsce zawody westernowe lub mecze polo, z pewnością zauważyłeś drogi czytelniku, że występujące tam konie są bardzo charakterystyczne. Jaka rasa koni pasuje zatem do polo?


Koń podczas polo meczu
Koń podczas meczu polo w Silesia Polo Club.

Szacuje się, że na całym świecie istnieje blisko 200 ras koni. Różnią się budową ciała, charakterem i temperamentem, co jest oczywiście silnie uwarunkowane pochodzeniem i historią danej rasy. Pierwotnie konie służyły człowiekowi jako źródło pożywienia. Z biegiem czasu człowiek dostrzegł siłę i wytrzymałość tych niesamowitych zwierząt, co dało początek ich udomawianiu. Jako konie robocze, pociągowe i wierzchowe, konie towarzyszą człowiekowi od 5000 lat. Wraz z postępującą industrializacją, ich sposób użytkowania się zmienił, dzięki czemu obecnie konie służą człowiekowi w sporcie i rekreacji.


W zależności od pokroju, charakteru i rasy konie możemy podzielić przede wszystkim na zimnokrwiste, które cechują się siłą i spokojem, konie pełnej krwi znane ze swojego gorącego temperamentu i zachwycającego wyglądu oraz konie gorącokrwiste, które łączą w sobie cechy tych dwóch typów.

Kuce stanowią odrębną grupę koni, które teoretycznie łączy nie charakter, a wzrost. Mierzą zaledwie 149 cm.



Konie podczas wyścigów konnych
Konie biorące udział w wyścigu konnym.

Jeżeli zdarzyło Ci się oglądać wyścigi konne, konkursy ujeżdżenia, coraz bardziej popularne w Polsce zawody westernowe lub mecze polo, z pewnością zauważyłeś drogi czytelniku, że występujące tam konie są bardzo charakterystyczne.

Podobnie jak w ludzkich dyscyplinach sportu, doszliśmy już do punktu, w którym konkurencja jest niesamowicie duża, a zawodnik musi posiadać konkretne cechy budowy i charakteru, które wraz z talentem mogą zaprocentować uzyskaniem wysokich wyników.

Na torach wyścigowych na warszawskim Służewcu lub wrocławskich Partynicach spotkamy przede wszystkim konie pełnej krwi angielskiej, które charakteryzują się atletyczną budową i temperamentem. W konkursach ujeżdżeniowych doskonale sprawdzają się konie ras gorącokrwistych, takie jak konie oldenburskie, które są wyjątkowo eleganckie i zmotywowane do pracy.


Jaka rasa koni pasuje zatem do polo? Biorąc pod uwagę charakter gry, czyli częste zwroty, zatrzymania w miejscu oraz natychmiastowe ruszanie do galopu, idealny koń do polo to koń szybki, zwrotny, opanowany, odważny, wsłuchany w jeźdźca i chętnie poddający się jego woli. Nie za duży - wtedy jest znacznie zwinniejszy.

W Argentynie i w wielu miejscach na świecie w najważniejszych turniejach polo grają konie rasy argentinian polo pony. Jest to specjalnie stworzona krzyżówka z criollo, rasy niedużych koni pracujących, potomków koni sprowadzanych do Ameryki Południowej w XVI w. przez Hiszpanów. Charakteryzują się bardzo zrównoważonym charakterem, spokojną głową i wytrzymałością.


„Gra na takim koniu to wielka przyjemność. Jego zrównoważony charakter, „spokojna głowa”, sprawiają, że mimo dynamicznej gry można czuć się na nim bardzo bezpiecznie. Porównując do innych ras: koń arabski mimo fenomenalnej wytrzymałości, zwinności i wielkości do polo nie nadaje się ze względu na zbyt gorącą głowę, nerwowość, strachliwość, elektryczność. Konie pełnej krwi angielskiej są najszybsze, ale niestety z reguły nie także nie mają dobrej głowy, przeżywają na boisku stres, skaczą, są trudne do zatrzymania. Trudno znaleźć volbluta z „dobrą głową do polo”, ale zdarzają się wyjątki. W amatorskim polo często dość często spotyka się quarter horse’y: nie są one najszybsze i najbardziej wytrzymałe, ale mają bardzo dobrą psychikę, zbliżoną do polopony: nie robią na nich wrażenia liczne zwroty i kontakt z innymi końmi na boisku, chętnie współpracują z jeźdźcem.” - Basia Banat, polistka i dyrektorka jedynej w Polsce hodowli polo pony w Polsce.

W jednym z najstarszych klubów w Polsce, w Żurawnie przeważają natomiast konie pełnej krwi angielskiej, choć można również spotkać polo pony, czy polskie konie szlachetne półkrwi.

Buksza Polo Club również stawia na konie pełnej krwi angielskiej, których w tej chwili jest już w klubie 16! Obok koni pełnej krwi w stajni występują również cztery konie rasy Polo Argentino oraz trzy konie półkrwi.

Silesia Polo Club gra w większości na polo ponies oraz american quarter horse, kluby Sowiniec i Ivy praktycznie wyłącznie trenują na polo ponies.



Konie grające w polo
Konie podczas turnieju polo w Silesia Polo Club.

Jak widać na powyższych przykładach w polskim polo występuje zróżnicowanie w wyborze ras koni. Pokuszę się o postawienie tezy, że wybór ten ma związek z charakterem klubu, czy jest on bardziej drużyną sportową, czy miejscem rekreacyjnym z elementami polo. W klubach nastawionych na występy turniejowe, rywalizację sportową w kraju i zagranicą, występuje więcej koni rasy polo pony. Natomiast w stajniach, w których polo nie jest wysokogolowe, przeważają konie innych ras, które sprawdzają się doskonale w swojej roli.


Przed zakupem swojego pierwszego wierzchowca do polo, warto wybrać się do kilku klubów i sprawdzić różnicę we współpracy z różnymi rasami koni. Dopiero kolejnym krokiem powinien być wybór w oparciu o jego cechy osobnicze. Znam wiele doskonałych koni pełnej krwi angielskiej, jak również kilka problemowych charakterowo lub zdrowotnie polo pony. Dlatego tak ważne jest aby w trakcie procesu zakupowego wesprzeć się opinią fachowców. Na szczęście praktycznie w każdym klubie możemy liczyć na takie doradztwo.


 

Autorka: Dorota Kowalska


Comments


bottom of page